BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

dekoratyviniai triusiai

Dekoratyvinis triušis

   Dabar žmonių auginami triušiai yra kilę iš laukinių, kurie 18 ir 19 amžiuje buvo paplitę Vakarų Europos miškuose, Afrikoje ir kitose šalyse. Pirmiausiai juos prijaukino Prancūzijoje. Būtent Prancūzija laikoma naminių triušių tėvyne. Viskas per Prancūzijos vienuolius, nes jiems patiko švelni, skani laukinio triušio mėsa. Jie aptvėrė sugavę laukinių triušių kaimenę ir atrinkinėdavo pačius stambiausius triušius bei juos veisdavo. Taip per daugelį metų buvo išvesti Prancūzijos milžinai – pirmoji stambių mėsinių triušių veislė. Laukinis triušis svėrė apie 2 kg, o šių svoris siekė 6 kilogramus ir daugiau.
          Dabar pasaulyje gerai žinoma per 70 veislių triušių, iš viso veislių ir atskirų triušių tipų priskaičiuojama apie 300. Pagal plaukų ilgį veislės skirstomos į normalaus plauko, trumpaplaukius ir ilgaplaukius (pūkinius), pagal svorį – į stambius, mėsinius, kailinius, pūkinius ir dekoratyvinius (nykštukinius).
          Triušis priklauso graužikų būriui, kiškinių šeimai. Iš pažiūros jis panašus į kiškį, tačiau jų biologinės savybės skiriasi. Todėl suporuoti triušį su kiškiu neįmanoma.
          Kiškio patelės vaikingumas trunka 50 dienų, o triušės – 30. Kiškiukai gimsta jau apaugę pūkais ir neakli. O triušiukai atvedami akli ir pliki, 3 savaites minta motinos pienu. Auga ir vystosi sparčiai. Pirmos savaites pabaigoje jų kūnas apauga plaukais, po 10-14 dienų jie praregi, o po 15-16 dienų išlenda iš lizdo.
          Normali triušio kūno temperatūra – 39 C, normalus pulsas – 120-160 tvinksnių per minutę, kvėpavimas – 50-60 įkvėpimų per minutę, o didelio susijaudinimo metu ir 100 įkvėpimų per minutę. Triušiai labai jautrūs amoniakui, sieros vandeniliui, todėl triušio narvelyje yra ypač aktualu įrengti gerą oro ventiliaciją.
          Dauginimasis. Triušiai itin intensyviai dauginasi. Jie lytiškai subręsta labai anksti: vidutinio stambumo patelės – 4 -4,5 mėn. amžiaus. Patelės poruojasi bet kuriuo metų laiku. Vidutiniškai viena patelė per metus gali atsivesti 4-5 vadas, po 5-8 triušiukus kiekvienoje. Triušės vaikingumas tęsiasi 28-31 dienas. Triušė veda jauniklius dažniausiai naktį, poravimasis trunka 15-20 minučių.
          Auga triušiukai labai greitai. Intensyvus triušiukų augimas pirmiausiai paaiškina- mas triušės išskirtine pieno sudėtimi. Jos pienas gerokai maistingesnis negu kitų naminių gyvūnų. Kad triušiukas priaugtų 1 gramą svorio, jam pakanka 2 gramų motinos pieno. Vienoje vadoje būna nuo 1 iki 5 jauniklių. Triušiai gyvena 7-10 metų.         
         Daugelyje pasaulio šalių madingi dekoratyviniai triušiai. Jie išvesti iš įvairių plačiai paplitusių triušių veislių atrankos ir porų parinkimo būdu. Dekoratyviniai panašūs į pagrindinių veislių triušius, tačiau labai maži. Juos galima laikyti butuose, narveliuose.
          Pasaulyje žinoma ir paplitusi dekoratyvinė nykštukinių tiušiukų veislė – Nyderlandų nykštukai. Tai vieni mažiausių triušių pasaulyje. Jų tėvynė – Olandija. Suaugę triušiai sveria 0,4 – 1 kg. Tai labai gražūs ir judrūs gyvūnai.
          Maitinimas. Maitiname triušiuką du kartus per dieną, ryte ir vakare. Šieno turi turėti pastoviai, vandenį keisti kas dieną, o vasaros metu du kartus. Daržovių ir vaisių jiems duoti - nerekomenduojame. Maitinti geriausia sausu maistu, skirtu dekoratyviniams triušiams. Tai gali būti granulių pavidalo ar grūdų mišinys. Triušiukai mėgsta graužti, nes jų dantys greitai auga. Ilgi dantys trukdo valgyti. Todėl pastoviai jie turi turėti specialių kreidų graužimui - tai ir papildomas kalcio šaltinis.
          Laikymo sąlygos:
1. Narvelis turi būti pakankamai erdvus, kad į jo vidų patektų tyro oro ir šviesos.
2. Nestatykite narvelio skersvėjyje, ar saulės atokaitoje.
3. Narvelio dugną išklokite medžio drožlėmis arba specialiu presuotu kraiku.
4. Negalima tiesti laikraščių ar kitų popierių.
5. Maitinti specialiu maistu skirtu triušiams, tačiau mitybai būtinas ir šienas.
6. Duoti vitaminų ir mineralų.
7. Duoti graužti specialių jiems skirtų kreidelių, liepos šakelių.
 8. Vandenį keisti kas dieną.
9. Galima imti už sprando, negalima imti už ausų ir pilvuko.
10. Pirmomis dienomis (5-7d.), parsinešus gyvūną namo, leiskite jam priprasti prie aplinkos.
11. Nuo 3 mėnesių, triušiukus reikia skiepyti (veterinarijos gydykloje).
12. Stiklinių indų nedėti, nes gali sudaužyti ir susižeisti.
13. Reikia šukuoti ir karpyti nagus.
          Triušiai yra tvarkingi gyvūnėliai. Įpranta tuštintis vienoje vietoje, ten galite įdėti specialų toletą, tad keisti aplinką narvelio viduje nepatartinga. Labai svarbu leisti pasirinkti vietą ne tik tualetui, bet ir miegui. Kai pastebėsite, kuriame narvelio kampe jis tuštinasi, būtinai jį ir palikite tualeto reikalams atlikti. Toje vietoje nestatykite namelio. Nedėkite maisto. Į narvelį galima įdėti ir namelį, kuriame triušiukas miegos.
          Triušiukai būna ilgaplaukiai ir trumpaplaukiai. Ilgaplaukius būtina šukuoti. Triušiukams būtina karpyti nagus, netai gali trukdyti vaikščioti (krypsta kojytės).
          Kai gyvūnėlis apsipranta galima jį paleisti pabėgioti iš narvelio, bet palikti be priežiūros - negalima. Jis gali pridaryti daug žalos ir sau, ir Jums.
          Daugelis mano klaidingai, kad jei triušiukas maitinamas geru maistu, tai jam nereikia papildomai vitaminų ir mineralų. Bet minimalus medžiagų poreikis padidėja būtent - šėrimosi periodu, poravimosi metu ir jaunikliams. Rudens, žiemos metu būtina duoti vitaminų ir mineralų, kad užtikrinti gyvūno sveikatą.
          Maudyti tik tada, kai labai reikia ir tik su jiems skirtu sausu šampūnu. Vasaros metu galima triušiukus išsivesti į lauką, tik prieš tai būtina paskiepyti veterinarijos gydykloje. Vesti į lauką reikia su specialiu pavadėliu.
          Triušiukus būtina pastoviai stebėti. Jų elgseną, nuotaiką ir jeigu pastebėsite kokių nors pakitimų nedelsiant kreiptis į veterinarijos gydytoją. 

Rodyk draugams

Komentarai (4)

 1. jurgita:

  Mano triusiu pradejo plikti uzpakaline dalis ,kas jam yra.

 2. Ievute:

  As laaaabai noriu triusiuko, tik tevai neleidzia.

 3. Sabrina:

  Aš turiu labai šaunų triušiuką:) Gavau savo Gimtadienio proga iš draugės. Žiauriai mielas, nebijantis žmonių, leidžia paimti jį į rankas kada tik nori ir ganėtinai ramiai ir ilgai gali išbūti ant rankų.
  Dėl užpakalinių dalių plikimo - siūlyčiau nedelsiant kreiptis pas veterinarą. Pati buvau skiepyti savo triušiuką, sužinojau kad jie yra labai jautrūs ir dažniausiai jų neįmanoma išgydyti, jei jie suserga, dėja…

 4. ar triusiukai seriasi jei taip ar labai gausiai

Rašyti komentarą