BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

triusiai

Triušiai


Triušius žmonės prisijaukino jau prieš 2000 metų. Tuo metu jie buvo laikomi vien tik dėl kailio ir mėsos. 19a. juos pradėjo auginti kaip naminius gyvūnėlius. Triušiai nėra graužikai, jie-kiškiažveriai.
Dabar pasaulyje yra apie 50 triušių rūšių ir apie 80 porūšiu. Šios rūšys skirstomos i keturias pagrindines grupes. Populiariausios rūšys yra:
Angoros. Turi labai gera kaili, todėl reikės ji dažnai šukuoti.
Šinšilos. Turi puikų sidabrinį kailį, matyt todėl taip primena savo bendravardžius graužikus. Tai viena populiariausių rūšių. Ankščiau buvo veisiami dėl mėsos, o dabar yra laikomi kaip naminiai gyvūnėliai.
Himalajų. Kailis yra baltas, o galūnės-juodos. Paprastai su vaikais yra draugiški. Iš kailio spalvos yra panašūs į Himalajines jūros kiaulytes.
Nulėpausiai. Nulėpausių triušių rūšių yra labai daug ir visi jų turi nulėpusias ausis. Viena iš populiariausių yra nykštukinis nulėpausis.
Olandiškas nykštukinis. Šie triušiai yra nedidelio ūgio ir erdvės jiems reikia mažiau, tačiau jie yra pikto charakterio.
Triušiuką gali įsigyti iš gyvūnų parduotuves arbu triušių veisėjo. Įsitikink, kad gyvūnėlis yra sveikas. Jei nori laikyti du triušius rinkis patelę su patele. Du patinėlius viename narve laikyti nėra gerai, nes lytiškai subrendę gali pradėti peštis.
Triušiukui reikia kuo erdvesnio narvo. Jei laikai triušiuką lauke, įrenk narvą kuris būtų ne žemesnis kaip 20 cm. Nuo žemės ir turėtų neperšlampamą stogą. 2/3 vienos narvo sienos turi dengti vielinis tinklelis, o 1/3 turi būti uždara (ten bus triušiukų miegamasis). Narvelio papildomai apšiltinti nereikės, bet turi pasirūpinti, kad jis būtų tinkamai izoliuotas ir į jį nepatektų drėgmės. Kraikui gali naudoti pjuvenas medžio drožles ar šieną. Įsitikink ar kraikas buvo laikomas sausai ir ar nėra nupurkštas kokiomis nors cheminėmis medžiagomis. Indelis maistui turi būti gilus. Geriausiai - keraminis. Gertuvę gali įsigyti gyvūnų parduotuvėse.
Vandenį reikia keisti kasdieną. Triušiai ėda įvairų maistą. Geriausiai šerti subalansuotu maistu, kurio pagrindas-liucerna. Triušiukams reikia ir žolių bei daržovių. Jei žiemą žolės nėra, jie gali ėsti ir šieną.
Triušio šukavimo dažnumas priklauso nuo jo rūšies. Trumpaplaukius reikia šukuoti porą kartų per metus. Ilgaplaukius-kartą per savaitę, o tokius kaip Angoros - kelis kartus per savaitę. Dauguma triušiukų nagus nusidildo bėgiodami, patys, bet jei matai, kad nagai yra ilgi- reikės apkirpti. Kirpk specialiomis žirklėmis 1,5 cm. Nuo gyvuonies. Jei pačia tai padaryti yra sunku, gali paprašyti to veterinarijos gydytojo. Jei gyvūnėlio dantys perauga, veterinaras gali juos patrumpinti. Tai galima pastebėti, pamačius, kad triušiukui pradėjo tiš burnos tekėti seilės. Triušiukus reikia paskiepyti nuo miksomatozės ir virusinio kraujavimo. Skiepyti reikia kas metus, tada veterinaras gali patikrinti ir triušiuko sveikatą.
Jei matai, kad tavo triušiukas tikrai stipriai negaluoja, kuo skubiau kreipkis į veterinarijos gydytoją. Dauguma veterinarijos gydyklų yra pasiruošusios suteikti pirmąją pagalba, o jei yra reikalas ir operuoti, bet operuoti triušį yra daug sudėtingiau nei operuoti kokį kitą stambų gyvūną. Susirgusį triušiuką laikyk šiltoje vietoje ir pasirūpink, kad jis visada turėtų šviežio vandens. Gali naudoti virintą vandenį. Į jį įpilk šaukštelį gliukozės ir truputį druskos. Žaizdeles gali gydyti apiplaudamas šiltu vandeniu ir švelniais antiseptikais. Didesnes žaizdeles turėtų gydyti veterinarijos gydytojas.
Jei leisite triušiams laisvai daugintis. Nesugebėsitesusitvarkyti su palikuonimis. Tiek patinus tiek ir pateles galima sterilizuoti kaip ir kates. Patelė jauniklių gali susilaukti bet kurių metų laiku, padaryti kelias vada per metus. Bet rekomenduotina yra trys vados. Nėštumas trunka apie mėnesį. Dažniausiai patelė guolį pasidaro pati iš savo plaukų ir kt. Guolį gali įrengti ir pats. Tau reikės 6 cm. gylio dėžutės. Dugną padenk šienu ir padėk į tą vietą kur patelė dažniausiai miega. Dažniausiai jauniklius atsiveda naktį. Jei per valandą neatsives nei vieno jauniklio, kreipkis į veterinarijos gydytoją. Kol jaunikliai patys neišeina iš lizdo, geriau neliesti nei jų nei patelės.
Jauniklių vystymasis:
7d.-užauga kailis.
10d.-pradeda matyti.
12d.-pradeda girdėti.
18d.-palieka lizdą ir pradeda ėsti kietą maistą.
2mėn.-visiškai atjunka.
5mėn.-lytiškai subręsta ir yra pasiruošę poruotis.


Rodyk draugams

Rašyti komentarą