BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

papugos

Bendrai apie papūgas


Yra 330 papūgų rūšių. Jos skiriasi ne tik savo dydžiu, spalva, bet ir charakteriu. Papūgos – labai brangūs gyvūnai, todėl ne kiekvienas įstengia nusipirkti tokią kaip žako ar ararauna rūšies papūgą.
Visoms papūgoms yra labai svarbu, kad su ja žaistų, ji neliktų viena. Ilgai nebendravus su papūga, ji gali iš nuobodumo pradėti pešioti savo plunksnas, o tai jau labai blogas įprotis. Norint išvengti tokių nepatogumų, dažniau išleiskite papūgą iš narvelio, įrenkite jai žaidimų aikštelę, narvelį papuoškite įvairiais žaislais, skirtais specialiai papūgoms. Tiesa, niekada neverta persistengti, nes papūga gali pradėti galvoti, kad šeimininkas yra ji, o ne jūs! Svarbiausia turėti tam tikras namų taisykles. Paukštis privalo jas suprasti ir jų laikytis.
Araraunos. Tai labai didelės papūgos. Jos užauga net iki 90 cm dydžio. Šioms papūgoms reikalinga labai didelė erdvė. Yra daug mažesnių šių papūgų porūšių.
Žako. Tai papūgos, kurios puikiai sugeba pamėgdžioti garsus. Žako plunksnos yra raibai pilkos, o uodega raudona. Vidutinis dydis – 33 cm.
Kakadu. Šios papūgos puikiai mėgdžioja garsus. Jos užauga iki 33 cm dydžio. Kakadu yra gana triukšmingi paukščiai. Jiems reikia didelio narvo ir daug erdvės.
Amazonės. Tai bene draugiškiausios papūgos. Daugiausiai plunksnų yra žalių, jos užauga nuo 25 iki 37 cm dydžio. Šios papūgos turi polinkį tukti, todėl maitinkite savo augintinę maistu, turinčiu nedaug kalorijų.
Nimfos. Tai gana pigios ir nedaug erdvės reikalaujančios papūgos. Jos puikiausiai tiks pradedančiajam papūgų augintojui. Užauga iki 30 cm dydžio.
Banguotosios papūgėlės. Tai itin pigios papūgos. Užauga iki 18 cm dydžio. Geriausiai laikyti bent dvi.
Neišskiriamieji (agaporniai). Šie paukščiai yra įvairių pastelinių spalvų. Gyvenimo trukmė – apie 10 metų. Jų dydis – 15 cm. Šiems paukšteliams labai svarbu nuo pat vaikystės būti prijaukintiems prie žmogaus.
Papūgą galite įsigyti gyvūnų parduotuvėse arba pas paukštelių veisėjus. Pirkdami įsitikinkite, kad paukštis prijaukintas ir sveikas. Geras veisėjas visada kurį laiką po pirkimo, susirgus jūsų papūgai, apmokės jos gydymo išlaidas.
Kai kurių rūšių patelę nuo patinėlio atskirti labai lengva, nes jie gali skirtis tik spalva (pvz.: banguotoji papūgėlė). Kitas papūgas, jau paukščiui suaugus, pagal lytį gali atskirti tik chirurgas (pvz., žako).
Narvelis turi būti labai erdvus, kad paukštis galėtų jame laisvai skraidyti. Papūgoms patinka žaislai, jų gausu gyvūnų parduotuvėse. Jei auginate tik vieną papūgą, nupirkite jai veidrodėlį. Kai kurios papūgos jautriai reaguoja į naujus daiktus (pvz., žako). Kad papūga nenuobodžiautų, galite nupirkti jai žaidimų stovą. Ant stovo turėtų būti pritvirtinti valgio ir gėrimo dubenėliai.
Jei turite didelį kiemą, galite įrengti voljerą. Dalis voljero turi būti pavėsyje, kad papūga neperkaistų saulėje.
Paukščiui apsipratus naujoje aplinkoje, pamažu galite jam imti siūlyti maistą iš rankų. Vėliau palaipsniui galite ją pratinti prie savo rankų. Svarbiausia – neskubėkite.
Gyvūnų parduotuvėse visada rasite įvairaus lesalo, priklausomai nuo papūgos dydžio. Jei nežinote, kokį lesalą rinkti savo augintiniui, paklauskite pardavėjos. Vien tik sausu lesalu paukščio maitinti negalima. Nuo mažumės pratinkite paukščiuką prie daržovių bei vaisių.
Papūgos narvą reikia valyti kasdien – pakeisti kraiką, karštu vandeniu (būtų labai gerai ir specialiu dezinfekuojančiu skysčiu) išplauti visus žaislus ir tupėjimo prakartėles.
Papūgoms labai kenkia dūmai. Nelaikykite jos narvelio virtuvėje. Joms kenkia kai kurie augalai (pvz., lelijos, kvapnieji žirneliai ir tulpės), rūkalų dūmai.
Nagus ir snapą kartais teks patrumpinti. Norint išvengti snapo trumpinimo, narvelyje visada turi būti natūralių, dezinfekuotų šakelių. Papūgoms, kurios maitinamos tik sausu maistu, dažnai trūksta vitamino A ir kalcio. Kalcio trūkūmą reikia gydyti, skiriant vitaminą D3. Dėl pernelyg suveržto žiedo gali sutinti papūgos kojos. Žiedas ima veržti papūgos koją, kai ji jį išauga.
Jei papūga pradeda pešioti sau plunksnas, žinokite – tai jau liga. Ši liga yra psichologinės prigimties, nes tai jos daro iš nuobodolio ir netrukus tai tampa yda. Jei jūs su papūga neužsiimate, jos narvelis nykus ir be žaislų, ji greit susirgs šia liga. Stenkitės su papūga kuo daugiau bendrauti ir žaisti. Sukurkite savo papūgai jaukią aplinką.

Rodyk draugams

Rašyti komentarą